22 Haziran 2016

Belgesel Çekimi

Belgesel Çekimi; İnsanları veya hayvanları yada bir geçmişi, bölgeyi yaşadıkları yer ve ortamlarında bazen çok zor şartlar altında gözlemleyip resimleyerek, o yer ve ya konu hakkında oluşan dökümleri bazen senaryo şeklinde bazen de hikayesel olarak anlatmaktır. Belgesel ile belge fotoğrafçılığını biri birine karıştırmamak da gerekir.

 

 

 

TOGA Medya Belgesel Çekim Aşamaları Aşağıda ki sıralamayı takip eder.

FİKİR AŞAMASI (Development)

  • Fikir-Finans-Senaryo-Bütçe

YAPIM ÖNCESİ (Pre Production)

  • Oyuncu seçmeleri (Audition) Eğer belgesel senaryosunda canlandırma var ise.
  • Hikaye Çizimi (Storyboard)
  • Ekip Kurulumu, Ses, ışık, görüntü, prodüksiyon, reji, sanat, kostüm, makyaj ekipleri (Bütçeye göre farklılık göstermektedir.)
  • Ekipman Listesi Ses, ışık, görüntü ekipmanlarının bir listesi ve çekim programına göre uygunluğu ve ayarlanması.
  • Çekim Programı (Call Sheet) Gün gün, saat saat çekiminizin programı. Oyunculara ve ekibe dağıtımı.

YAPIM AŞAMASI (Production)

Belgeselin “yapım aşaması” planlar, sahneler hazırladığımız programa uygun bir şekilde çekilir.Yapım aşaması (production), bir çok ekibin entegre çalışması gereken, görev dağılımının mükemmele yakın olması gereken bir periyottur. Görüntü, ışık ve ses mükemmel olsa bile zaman bu aşamada çok önemlidir. Reji ekibinin işini iyi yapması, sanat ekiplerinin tecrübeli ve hızlı olması, prodüksiyonun eksiksiz hazırlık yapması bu sürecin sorunsuz (baş ağrısız) geçmesini sağlar.

Belgesel Çekimi yaparken genelde üç oluşumla karşılaşabiliriz

  • Plansız olan Çekim ( Spontane)
  • Planlı olan Çekim
  • Ani Çekim ( Konuyla veya Objeyle karşı karşıya kalındığında )

YAPIM SONRASI (Post Production)

Post prodüksiyon süreci, çektiğiniz tüm görüntüleri (footageları) kurgucuya, koloriste ve sesciye (miksajcıya) teslim ettiğimiz bir aşamadır. Filmin baskın rengine, planlarının uzunluğuna, kullanılacak müziklere, ses efektlerine, yönetmen eşliğinde karar verilir. Hatta bu sürece yapımcı da dahil olur çoğu zaman.Filmin ritmi, verdiği duygu, istenilenin başarılıp başarılamadığı bu süreçte belli olur. Hatta filmin kötü çekilen yerleri toparlanmaya çalışılır veya filmden atılmaya karar verilir. Post prodüksiyon süreci bu yüzden çok önemlidir.

 

Belgesel Çekimi

Bizim yaptığımız prodüksiyon çeşitleri nelerdir;