22 Haziran 2016

Dizi Çekimi

Aklınızda bir proje var ve hayata geçiremiyor musunuz?

Dizi Çekimi; Toga Medya olarak pre production’dan post production’a kadar her alanda yanınızda oluyoruz. 2003 Yılından bugüne kadar birçok başarılı yapıma imzamızı attık. Son dönemlerde ödüllü görüntü yönetmenleri, senaristler, kameramanlar ve fotoğrafçılarımızla adımızdan sıkça söz ettirdik. Üst düzey teknik donanım bilgisine sahip genç ve alanında uzman ekibimizle film prodüksiyon hizmeti vermekteyiz.

 

Dizi Çekimi

 

TOGA Medya Dizi Çekim Aşamaları Aşağıda ki sıralamayı takip eder. (Bütçeye ve yayın mecrasına göre değişiklik göstermektedir)

FİKİR AŞAMASI (Development)

  • Fikir-Finans-Senaryo-Bütçe

YAPIM ÖNCESİ (Pre Production)

  • Oyuncu seçmeleri (Audition)
  • Hikaye Çizimi (Storyboard)
  • Ekip Kurulumu, Ses, ışık, görüntü, prodüksiyon, reji, sanat, kostüm, makyaj ekipleri
  • Ekipman Listesi Ses, ışık, görüntü ekipmanlarının bir listesi ve çekim programına göre uygunluğu ve ayarlanması.
  • Çekim Programı (Call Sheet) Gün gün, saat saat çekiminizin programı. Oyunculara ve ekibe dağıtımı.

YAPIM AŞAMASI (Production)

Dizi “yapım aşaması” planlar, sahneler hazırladığımız programa uygun bir şekilde, çekilir.Yapım aşaması (production), bir çok ekibin entegre çalışması gereken, görev dağılımının mükemmele yakın olması gereken bir periyottur. Görüntü, ışık ve ses mükemmel olsa bile zaman bu aşamada çok önemlidir. Reji ekibinin işini iyi yapması, sanat ekiplerinin tecrübeli ve hızlı olması, prodüksiyonun eksiksiz hazırlık yapması bu sürecin sorunsuz (baş ağrısız) geçmesini sağlar.

YAPIM SONRASI (Post Production)

Post prodüksiyon süreci, çektiğiniz tüm görüntüleri (footageları) kurgucuya, koloriste ve sesçiye (miksajcıya) teslim ettiğimiz bir aşamadır. Filmin baskın rengine, planlarının uzunluğuna, kullanılacak müziklere, ses efektlerine, yönetmen eşliğinde karar verilir. Hatta bu sürece yapımcı da dahil olur çoğu zaman. Filmin ritmi, verdiği duygu, istenilenin başarılıp başarılamadığı bu süreçte belli olur. Hatta filmin kötü çekilen yerleri toparlanmaya çalışılır veya filmden atılmaya karar verilir. Post prodüksiyon süreci bu yüzden çok önemlidir.

 

Bizim yaptığımız prodüksiyon çeşitleri nelerdir;