21 Haziran 2016

Klip Çekimi

Klip Çekimi ile Müziğinizi Çok Daha Etkili Hale Getirin!

Klip nedir? Sorusuna verilebilecek en basit yanıt şu şekildedir. Reklamsal ya da sanatsal amaçla çekilen, görüntüyle sesin bütünleştirilmesiyle oluşturulmuş kısa filmdir. Albüm çıkaran tüm sanatçılar şarkılarını ve isimlerini kitleye duyurabilmek için klip çekimi gerçekleştirirler. Bu sayede gün içerisinde belli periyotlarda tüketiciyle karşılaşmış olurlar. Çekimlerde dikkat edilmesi gereken iki önemli faktör vardır.

Biri klip senaryosunun müzikle uyum içinde olmasıdır. Diğeri de hayal edilen senaryonun klip çekim teknikleri ile süslenmesidir. Daha sonraki detaylarda ise oyuncuların performansı, saç-makyaj tasarımında etkileyicilik, mekânın cazibesi ve montajın başarısı gelir. Tüm aşamalar tamamlandığında da ortaya kaliteli bir film çıkar.

Şarkıyla Hikayenin Buluşması

Klip senaryosu yazılmadan önce senaristimiz şarkıyı özümser, sözlerinde anlatılan duyguyu hisseder ve hayalinde canlandırmaya başlar. Hatta söz yazarıyla bir araya gelmesini tavsiye ediyoruz. Onların anlatacağı hikaye senaristimiz içinde iyi bir çıkış noktası oluşturabilir.

Senaryo yazmaya başlamadan önce;

 • Klip senaryosu hazırlıyoruz.
 • Kaç kişinin rol alacağını belirliyoruz ve ana karakterleri çıkarıyoruz.
 • Stüdyoda mı yoksa dış mekanda mı geçeceğine karar veriyoruz.
 • Hikâyesini ve çekim detaylarını bütçe doğrultusunda belirliyoruz.

 

 

İyi Bir Klip Hazırlamanın Püf Noktaları!

 • Çekimler esnasında tüm grup üyeleri hazır bulunmalıdır.
 • Oyuncular rollerine hazırlanmalıdır.
 • Oyuncu seçimi yapılırken rol yeteneği ve geçmişi göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Saç ve makyaj görsellik için önemli bir unsurdur, senaryoya göre etkili bir şekilde yapılmalıdır.

 

 
Yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte video kliplerde çeşitli değişikler yaşamıştır. Hak ettiği şöhretine 80’li yıllarda kavuşsa da Türkiye’de 90’lı yıllar bir milat olmuştur. Sadece klip yayını yapan kanalların açılması da bu konuya gösterilen ilginin artmasını sağlamıştır.Türk müziğinde önemli bir dönem sayılan 90’lı yıllarda klip çekimine ayrı bir önem verilmiştir. Şarkıyla bütünleşen senaryolar adeta bir kısa film gibi hazırlanmaktaydı. 2000’li yıllara geçildiğinde ise dış mekanlardan vazgeçilmiş ve stüdyo çekimlerine ağırlık verilmiştir. Stüdyoda çekilen projelerde kostüm, saç, makyaj gibi ögeler özenle hazırlanmaya başlamıştır.Günümüzdeki hazırlanan projeleri incelediğimizde ise benzer tutumların devam ettiğini görebiliyoruz. Pek çok klip stüdyoda çekilirken, kimi zaman konser alanları da iyi bir platform oluşturmaktadır. Çekimler montaj sırasında efektlerle süslenir ve bambaşka bir boyuta ulaşır.

 
TOGA Medya Klip Çekim Aşamaları Aşağıda ki sıralamayı takip eder. (Bütçeye ve yayın mecrasına göre değişiklik göstermektedir)
 

FİKİR AŞAMASI (Development)

 • Fikir-Finans-Senaryo-Bütçe

YAPIM ÖNCESİ (Pre Production)

 • Oyuncu seçmeleri (Audition) Eğer Senaryoda var ise.
 • Ekip Kurulumu, Ses, Işık, Görüntü, Prodüksiyon, Reji, Sanat, Kostüm, Makyaj ekipleri
 • Ekipman Listesi, ses, ışık, görüntü ekipmanlarının bir listesi ve çekim programına göre uygunluğu ve ayarlanması.
 • Çekim Programı (Call Sheet), gün gün, saat saat çekiminizin programı. Oyunculara ve ekibe dağıtımı.

YAPIM AŞAMASI (Production)

 Klip “yapım aşaması” planlar, sahneler hazırladığımız programa uygun bir şekilde çekilir.Yapım aşaması (production), bir çok ekibin entegre çalışması gereken, görev dağılımının mükemmele yakın olması gereken bir periyottur. Görüntü, ışık ve ses mükemmel olsa bile zaman bu aşamada çok önemlidir. Reji ekibinin işini iyi yapması, sanat ekiplerinin tecrübeli ve hızlı olması, prodüksiyonun eksiksiz hazırlık yapması bu sürecin sorunsuz (baş ağrısız) geçmesini sağlar.
 
YAPIM SONRASI (Post Production)
Post prodüksiyon süreci, çektiğiniz tüm görüntüleri (footageları) kurgucuya, koloriste ve sesçiye (miksajcıya) teslim ettiğimiz bir aşamadır. Filmin baskın rengine, planlarının uzunluğuna, kullanılacak müziklere, ses efektlerine, yönetmen eşliğinde karar verilir. Hatta bu sürece sanatçı da dahil olur çoğu zaman. Klibin ritmi, verdiği duygu, istenilenin başarılıp başarılamadığı bu süreçte belli olur. Post prodüksiyon süreci bu yüzden çok önemlidir.